Yangın


Yapılarda karşılaşılan her türlü yangının müdahalecisi ve can kurtarıcısı olan itfaiye kurumunun yangın sonrası yaptıkları inceleme ve soruşturmalardan çıkarılan yangın sebebi olarak genellikle elektrik kontağı ve elektrik kaynaklı diğer yangın sebeplerini duymaya aşikâr olmuşuzdur.

 • Pekâlâ bu elektrik kaynaklı yangınların önüne geçilemez miydi?   

Düzenli kontrol bakım ve onarımlarla riskleri kontrol altında tutup önlemler alıp oluşabilecek kaza riskini minimize ederek pekâlâ önene geçilebilir. Bütün önlemleri aldıktan sonra oluşacak elektrik kaynaklı bir yangın söz konusu olmayacaktır.

 • Yaşadığımız, çalıştığımız yapılarda yangının en fazla çıkış kaynağı olarak gösterilen elektrik tesisat ve dağıtım elemanlarının bakımını yaptırıyor muyuz?

Günümüzde kullanmakta olduğumuz pek çok hayatımızı kolaylaştıran araç gereçlerin bile düzenli bakımlarını yaptırmamız gerekirken yapılarımızın da kullanım şekline göre düzenli kontrol bakım ve onarım güçlendirme işlemlerini yaptırmalıyız.

 • Her türlü yapının kullanın şekline ve kullanılan malzemenin kalitesine uygun şekilde periyodik olarak bakımlarını yaptırıyor muyuz?

 • Biliyoruz şu anda kafanızda kaç kişi yaptırıyor?

Ülkemizde iş ve işçi sağlığı yasası uygulamaya konulduğundan beri pek çok işletme bu önlemleri alıyor. Ama unutmamalıyız ki yangınlar sadece iş yerlerinde değil konutlarda da elektrik kaynaklı gerçekleşebiliyor. Kişi kendinden ve ailesinden sorumludur. Kaç kişinin veya kimin yaptırdığı değil sizin ve ailenizin güvenli önemli bunu unutmayalım.

 • Kime yaptıracağız?

Konusunda uzman ulusal ve uluslararası standartlara uygun tecrübeli teknik personele sahip firmalara yaptırılmalıdır.

 • Bu bakım aralıklarını neye göre belirleyeceğiz?

Yapının mevcut tesisat durumu, tesisatta kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi bakım aralıklarının tespitinde belirleyicidir.

 • Bu bakım ve önlemler ne kadar önemli gibi pek çok soru işareti belir di kafanızda ama unutmayalım insan hayatı çok değerli!

Kendimizin ve sevdiklerimiz hayatını geleceğini ve kazanımlarını ihmalkarlıklarımızla riske atmak hiç doğru bir yaklaşım olmasa gerek.

 • Benim yangın sigortam var dediğinizi duyar gibiyiz?

 • Peki biliyor musunuz?

 Pek çok sigorta poliçesinin içeriğinde olduğu gibi yangın sigortalarının içeriğinde muafiyetlerin olduğunu? hatta teminatların neredeyse tamamının ödenmemesini sağlayabilecek maddelerin olduğunu?

Sigorta şirketleri siz değerli müşterilerinin menfaatlerini sigorta poliçeleriyle teminat altına alırken kendi menfaatlerini de hiç okumadığınız sözleşme kılavuzlarının içerisine yerleştirmek zorundalar.

 • Neden? Nasıl mı?

Yaşadığınız veya kullandığınız yapılar bakımlarını ve güvenlik önlemlerini aldığınız zaman oluşacak KAZA sonucu yangınlara karşı teminat altındadırlar.

 Hasar oluştuğu zaman sigorta şirketiniz hasarın itfaiye raporunda belirtmiş olduğu muhtemel hasar sebebine yönelik önlem alınıp alınmadığını sorgular ve bunu evraklarınızla ( elektrik bakım sözleşmesi, en son yaptırdığınız bakım durum raporu ve almış olduğunuz faturalar ) ispatlamanızı ister, eğer evraklarınız mevcut ve önlem aldığınızı ispatlar durumda ise teminatlarınızı eksiksiz ve zamanında karşılar ama Sigorta şirketiniz evraklarınızı yetersiz ve eksik bulur ise teminatınız  ihmal ve yetersiz önlemlerinizden dolayı büyük kesinti uygulanarak hatta hiçbir tazminatınızı ödememe söz konusu olacak şekilde  zararınızın büyük olmasına sebep olabilir.

Sigorta şirketlerinin elektrik ve elektrik kaynaklı yangınlara akış açısına bir örnek olarak linkteki yazı verilebilir.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/faaliyetlerimiz/risk-muhendisligi/risk-muhendisligi-konulari/diger-riskler/elektrik-nedenli-yangin-riskleri.html

 Böyle bir durumla karşılaşmamanızı temenni eder ama ihtimalleri göz ardı etmeyerek önlem almanızı tavsiye ederiz.

 • Peki elektrik kaynaklı yangınlar nasıl önlenebilir?

Düzenli kontrol ve bakımlarla elektrik kaynaklı yangınlar önlenebilir.

Her yapı ve her tesisatın kullanım şekline ve türüne göre düzenli aralıklarla kontrol ve bakımları yapılmalıdır. Bunu kullandığımız arabalarımıza benzetebilirsiniz, aynı şekilde binalarımızda kullandığımız asansörlerde benzetebilirsiniz. Bu ve buna benzer pek çok örnek verilebilir.

Firmamız yapılarınız elektrik tesisat ve dağıtım elemanlarının expertiz ve müdahale planlarını ücretsiz yaparak durum ve eylem raporunuzu oluşturur. BİZE ULAŞIN!

Paylaş:

Elektrik Danışmanı

Elektrik Danışmanı, her türlü Bakım, Taahhüt, Yangın, Proje ve Elektrik ile ilgili diğer konularda danışmanlık hizmeti veren bir firmadır.

  İletişim
  Elektrik Danışmanı

İkbal Cd. Dinç Sk. Muyar Plaza No:4/53

0216 420 38 47
info@elektrikdanismani.com
Pazartesi - Cumartesi: 09.30 ile 17.30 saatleri arasında açığız.